New Tech Zone: VR i AR. Jakie możliwości biznesowe dają technologie immersyjne?  -> Aktualności -> executivemba.pl  - Strona główna

New Tech Zone: VR i AR. Jakie możliwości biznesowe dają technologie immersyjne?

We wtorek 29 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu webinarów New Tech Zone w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, poświęcone roli AR i VR w biznesie. Gośćmi dr hab. Andrzeja Wodeckiego będą eksperci z firmy Immersive Toolbox, spółki zajmującej się tworzeniem dedykowanych narzędzi wsparcia dla procesów przemysłowych wykorzystujących narzędzia wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR).

Rynek AR i VR rośnie – i będzie rosnąć - w błyskawicznym tempie. W 2020 opublikowano prognozę, z której wynika, że wartość rynku AR i VR na koniec 2021 roku wyniesie 26 miliardów dolarów, a w 2028 sektor będzie wart już 340 miliardów! Zalety wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości coraz częściej i chętniej dostrzega świat biznesu, który – zwłaszcza w dobie pandemii, która przyspieszyła procesy związane z cyfryzacją – otwiera się na innowacyjne rozwiązania, mogące poprawić konkurencyjność firm i organizacji.

Szanse i zagrożenia

Implementacja rozwiązań opartych na AR i VR jest wymagająca i wiąże się z całym szeregiem wyzwań, ale jednocześnie otwiera przed organizacjami zupełnie nowe perspektywy. Istotne jest zrozumienie potencjału, kryjącego się za technologiami immersyjnymi. – Z jednej strony na menedżerach i inwestorach ciąży ogromna presja, bo nowe technologie, w tym AR i VR, mogą stanowić ogromną przewagę konkurencyjną i nie sposób przejść obok ich potencjału obojętnie, ale z drugiej pojawia się lęk przed niepowodzeniem i błędną inwestycją. Z trzeciej jednak: do zrozumienia potencjału AR i VR wystarczy opanowanie podstaw, pozyskanie umiejętności korzystania z inteligentnych narzędzi i formułowania skutecznych biznesowych uzasadnień. To daje pewność, uwalnia od obaw i skłania do świadomego eksperymentowania i podejmowania ryzyka – tłumaczy dr hab. Andrzej Wodecki, opiekun merytoryczny program MBA Digital Transformation i moderator spotkania z cyklu New Tech Zone.

Spotkanie z ekspertami

Spotkanie „VR i AR. Jakie możliwości biznesowe dają technologie immersyjne?” odbędzie się 29 czerwca i omówione zostaną na nim kwestie obecnego stanu rozwoju technologii AR i VR w przemyśle i ich możliwości aplikacyjnych, a także główne wyzwania i bariery związane z ich wdrożeniem w organizacjach. Na webinarze omówione zostaną także dwa praktyczne case’y zastosowania rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w przemyśle na przykładzie roboty i instruktażu pracowników.

Gośćmi dr Wodeckiego będą współzałożyciele spółki Immersive Toolbox, zajmującej się tworzeniem dedykowanych narzędzi wsparcia dla procesów przemysłowych wykorzystujących AR i VR – Maciej Tomecki (CEO) oraz Sławomir Tadeja (CTO).

Maciej Tomecki interesuje się zagadnieniami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem, a zwłaszcza z dekarbonizacją energetyki i przemysłu. Brał udział w kilku projektach badawczych skupiających się na wpływie czwartej rewolucji technologicznej na politykę energetyczną, np. projekt Robotyzacja przemysłu jako część zjawiska Przemysłu 4.0 (Cambridge University). Ma kilkuletnie doświadczenie zawodowe we wdrażaniu strategii, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym (m.in. PKO BP, EY, Ministerstwo Rozwoju).

Z kolei Sławomir Tadeja zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem interaktywnych wizualizacji złożonych danych wielowymiarowych przy użyciu tzw. „analityki immersyjnej” wykorzystując technologię VR.

Zachęcamy do udziału w spotkaniu. Wystarczy rejestracja przez formularz kontaktowy – link do transmisji zostanie przesłany przed spotkaniem na skrzynkę mailową. Start o godzinie 17:00.