Akademia Leona Koźmińskiego otrzymała re-akredytację EQUIS na kolejne 5 lat -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

Akademia Leona Koźmińskiego otrzymała re-akredytację EQUIS na kolejne 5 lat

Akademia Leona Koźmińskiego otrzymała re-akredytację EQUIS na kolejne 5 lat

Obecność w gronie niespełna 200 uczelni na świecie, które mogą obok swojego logo stawiać znak akredytacji to pozytywny wyróżnik i powód do dumy. Niemniej akredytacja EQUIS pełni także ważną rolę porządkującą sposób zarządzania uczelnią, jej wartości i strategię.

Akredytacja EQUIS stanowi spójny system równania do najlepszych uczelni i programów kształcenia w zakresie zarządzania i administracji. Polega na dostosowaniu uczelni do wymogów opisanych przez instytucję akredytującą. W przypadku EQUIS tą instytucją jest EFMD – European Foundation for Management Development.

W pierwszej kolejności uczelnia przeprowadza samoocenę i wprowadza niezbędne zmiany organizacyjne u siebie, a następnie jest sprawdzana przez audytorów zewnętrznych, którymi są rektorzy i dziekani uczelni posiadających już akredytację oraz pracownicy EFMD.

Przegląd uczelni przez jej partnerów ­ a jednocześnie na wielu polach także konkurentów, to wyraz dobrzej pojętej koopetycji, kiedy uczymy się od siebie wzajemnie, a jednocześnie staramy się pozytywnie wyróżniać, by przyciągać najlepszych studentów i pracowników – tłumaczy prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Wymogi akredytacyjne zmieniają się co jakiś czas, co sprawia, że instytucje edukacyjne rozwijają się i wyznaczają trendy. Oprócz norm związanych z pomiarami efektywności kształcenia czy osiągnięć naukowych, dochodzą też wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, równości płci wśród wykładowców, ekologii, wpływu na otoczenie itp.

Od uzyskania po raz pierwszy akredytacji EQUIS przez naszą uczelnię minęło 21 lat. Utrzymaliśmy ją nieprzerwanie przez cały ten czas i dziś czujemy się pełnoprawnymi uczestnikami światowej elity szkół biznesu. Mamy trzy najważniejsze międzynarodowe akredytacje, jesteśmy obecni w rankingach „FT” najlepszych uczelni i kierunków biznesowych. Nie byłoby nas pewnie tu, gdzie jesteśmy, gdyby nie ta pierwsza akredytacja EQUIS z 1999 roku, dzięki której nauczyliśmy się, jak dobrze zarządzać uczelnią biznesową, jak monitorować efekty kształcenia i osiągnięcia naukowe, jak współpracować z otoczeniem biznesowym, z międzynarodowym środowiskiem akademickim, z lokalną społecznością i jak troszczyć się o losy absolwentów. Jesteśmy wdzięczni EFMD za zbudowanie demokratycznego systemu motywacji i podnoszenia jakości, w którym może się znaleźć każda uczelnia, o ile chce równać do najlepszych – powiedział prof. Grzegorz Mazurek.

Wśród 189 akredytowanych przez EQUIS uczelni biznesowych 102 pochodzą z Europy, z czego 7 z Europy Środkowo-Wschodniej: Akademia Leona Koźmińskiego, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Corvinusa z Budapesztu, Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Lublanie, moskiewskie Skolkovo i Wydział Zarządzania Uniwersytetu w Petersburgu.

Link do listy akredytowanych uczelni:
https://www.efmdglobal.org/accreditations/business-schools/equis/equis-accredited-schools/

Źródło: infromacja prasowa


: 6 listopada 2020 | : ze świata MBA