Ranking studiów Executive MBA 2023 wg. Financial Times -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

Ranking studiów Executive MBA 2023 wg. Financial Times

Ranking studiów Executive MBA 2023 wg. Financial Times

W tym tygodniu zostały ogłoszone rezultaty 23. edycji rankingu studiów Executive MBA opracowanego przez dziennik Financial Times. Klasyfikacja ukazuje silną pozycję programów spoza USA, zwłaszcza azjatyckich i podkreśla znaczenie MBA w niestabilnych czasach biznesu. W rankingu znalazł się jeden polski program.

Podobnie jak w ubiegłym roku, również w aktualnej edycji rankingu w pierwszej dziesiątce możemy zaobserwować znaczące zmiany. Cztery programy, które wcześniej były w drugiej dziesiątce znalazło się w czołówce. Liderem został program Kellogg-HKUST EMBA (1. Miejsce w 2022), na drugim miejscu uplasował się Ceibs (również 2. miejsce w 2022), a trzecią pozycję zdobyła ESCP Business School (5. miejsce w 2022). W zestawieniu znalazł się również jeden program prowadzony przez uczelnię z Polski - Akademię Leona Koźmińskiego (ALK) z Warszawy, który został sklasyfikowany na z 51. pozycji (44. miejsce w 2023). 

Metodologia rankingu 

Metodologia rankingu bazuje na kryteriach akredytacji, ilości uczestników, wynagrodzenia absolwentów oraz wzrostu wynagrodzenia w ciągu 3 lat od ukończenia studiów. Dane zbierane są w ankietach wypełnionych przez uczelnie i absolwentów analizując m.in. jakość programu, poziom nauki, międzynarodowość kadry, liczba badań oraz doświadczenie zawodowe absolwentów. Czynnikiem decydującym jest ilość odpowiedzi uzyskanych w ankietach od absolwentów. Główny elementem wpływającym na pozycję programu w rankingu jest wzrost wynagrodzenia oraz wynagrodzenie osiągane przez absolwentów w 3 lata po ukończeniu studiów. W tym roku najwyższe zgłoszone wynagrodzenie wynosiło ponad 650 tys. dolarów amerykańskich rocznie. W 2023 zaakceptowano łącznie 125 programów, z których 13 to wspólne inicjatywy dwóch lub więcej szkół. W rankingu pojawiło się aż 12 nowych programów, które zakwalifikowały się do najlepszej setki. 

Wyniki rankingu

Wyniki podkreślają różnorodność czołowej dziesiątki, w której znajduje się 6 programów organizowanych przez uczelnie z dwóch lub więcej krajów. Wśród najlepszych dziesięciu programów znalazł się tylko jeden program z Stanów Zjednoczonych zajmując 10-te miejsce. 

Program Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego (ALK), jedyny polski program w rankingu, znalazł się na 51. miejscu (44. w 2023). To jedyny program EMBA z Europy Środkowo-Wschodniej w rankingu. Warto zauważyć, że program ALK pojawia się stale od kilku lat w rankingu EMBA Financial Times oraz innych rankingach organizowanych przez tą redakcję. 

Zważywszy na obecną sytuację gospodarczą, ranking 2023 przyniósł niewiele zmian w stosunku do poprzednich post pandemicznych edycji. Absolwenci EMBA wciąż osiągają wysokie wynagrodzenia, z niewielkim wzrostem w porównaniu z poprzednim rokiem. Autorzy rankingu wskazują, że coraz więcej osób podejmujących studia EMBA finansuje je z własnych środków. Organizatorzy programów twierdzą wręcz, że skończyły się już czasy w w pełni finansowanych studiów MBA przez pracodawców jako czynnika pozwalającego na rozwój kadry oraz utrzymanie talentów firmie. 

Źródło: Financial Times


: 20 października 2023 | : rankingi