Ranking QS Executive MBA 2023 -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

Ranking QS Executive MBA 2023

Ranking QS Executive MBA 2023

Wydawnictwo Quacquarelli Symonds (QS) opublikowało ranking programów Executive MBA 2023. Najlepszymi programami MBA na świecie według tegorocznego rankingu były kolejno: HEC Paris z Francji, IESE Business School z Hiszpanii oraz Oxford (Said) z Wielkiej Brytanii. Z Polski wyróżniono cztery programy MBA.

Ranking QS EMBA jest szeroko uznawany za jedno z najbardziej kompletnych zestawień tego typu. Bazuje na opinii specjalistów z branży, danych dotyczących uczestników i ich postępów w karierze po studiach oraz na innych istotnych czynnikach. Ranking uwzględnia aż 197 programy, w tym 26 programów łączonych oferowanych przez dwie lub więcej uczelni.

Aby uczelnia mogła znaleźć się w zestawieniu, musi spełniać pewne kryteria, takie jak posiadanie odpowiedniej akredytacji - AACSB, AMBA, EQUIS lub EFMD Accredited (dawniej EPAS); minimum jednej ukończonej edycji studiów oraz grupę uczestników liczącą min. 20 osób. Dodatkowo, rejestracja w Executive MBA Council gwarantuje, że program jest uznawany za EMBA.

Ranking korzysta z danych pochodzących z badań: QS Global Employer Survey i QS Academic Survey. Ankietowani pracodawcy i przedstawiciele świata akademickiego przekazują swoje opinie na temat programów, które w dużej mierze wpływają na końcowe wyniki.

Wyniki rankingu

Tegoroczne wyniki rankingu są zbliżone do wyników z ubiegłego roku. Dwie pierwsze uczelnie zamieniły się miejscami i w tym roku IESE Business School zajęło pierwsze miejsce a HER Paris drugie. Trzecie miejsce zajął program Oxford University (Said), który awansował z piątego miejsca. Pewną ciekawostką może być fakt, że na podium nie znalazł się żaden program prowadzony przez amerykańskie uczelnie. Najlepsze amerykańska uczelnia – MIT Sloan – zajęła czwarte miejsce. Wśród 10 najlepszych programów aż 7 programów jest prowadzonych przez uczelnie z Europy i 3 program amerykańskie. Bardzo silną reprezentację mają programy z Hiszpanii, bo aż trzy programy pochodzące z tego kraju zostały sklasyfikowane w pierwszej 10tce. 

Programy MBA z Polski w wynikach rankingu

W rankingu znalazły się cztery programy z Polski. Wiodącym polskim programem był Executive MBA oferowany przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, który uplasował się na 31. miejscu w Europie (23. w 2022 roku) i 73. miejscu na świecie (57. w 2022 roku). Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 50 miejsce (44. w 2022 roku) w Europie i 121-130 miejsce (101-110. w 2022 roku) na świecie, Politechnika Gdańska 67 miejsce w Europie (+51. w 2022 roku) i +181 miejsce na świecie (161-170. w 2022 roku) oraz Krakowska Szkoła Biznesu 69 miejsce w Europie (+51. w 2022 roku) i +181 miejsce na świecie (+171 w 2022 roku).

Wyniki rankingu potwierdzają, że programy MBA oferowane przez polskie uczelnie oferują światowej klasy jakość są rozpoznawana na międzynarodowym rynku. Miejmy nadzieję, że spadki w pozycja w rankingu są tylko chwilowe i w kolejnych latach programy będą osiągać coraz wyższe pozycje. 

Gratulujemy uczelniom ich osiągnięć!

Więcej na temat rankingu można przeczytać tutaj: https://www.topmba.com/emba-rankings

Żródło: Quacquarelli Symonds


: 30 sierpnia 2023 | : Rankingi