Kategorie
Archiwum
Ranking Executive MBA FT 2024
W tym tygodniu ogłoszono wyniki 24. edycji rankingu programów Executive MBA opracowanego przez “Financial Times”. Klasyfikacja ta podkreśla rosnącą siłę programów poza USA oraz uwypukla znaczenie wykształcenia MBA w obliczu niepewności gospodarczej. W zestawieniu znalazł się również polski program.
W porównaniu do zeszłego roku, aktualny ranking przyniósł przetasowania w pierwszej dziesiątce. Trzy programy, które wcześniej plasowały się poza czołówką, awansowały do najlepszych dziesięciu. Na szczycie listy znalazł się program Ceibs (2. miejsce w 2023 roku), drugą pozycję utrzymał ESCP Business School (również 3. miejsce w 2023 roku), a trzecie miejsce przypadło Washington University: Olin (niesklasyfikowany w 2023). W rankingu znalazł się także program Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) z Warszawy, zajmując 62. miejsce (w zeszłym roku 51.).
Metodologia rankingu
Ranking opiera się na wielu kryteriach, takich jak akredytacje, liczba uczestników, wynagrodzenia absolwentów oraz ich wzrost w ciągu trzech lat po ukończeniu studiów. Dane te są zbierane z ankiet wypełnianych przez uczelnie oraz absolwentów, analizując m.in. jakość programu, międzynarodowość kadry, poziom badań oraz doświadczenie zawodowe absolwentów. Kluczową rolę w ustaleniu pozycji w rankingu odgrywają odpowiedzi absolwentów oraz wskaźniki dotyczące wzrostu ich wynagrodzenia. W zestawieniu wzięto pod uwagę 128 programów, z czego 10 to inicjatywy realizowane wspólnie przez dwie lub więcej szkół. Aż 13 nowych programów zakwalifikowało się do pierwszej setki.
Wyniki rankingu
Wyniki pokazują różnorodność programów w pierwszej dziesiątce, w której 8 z nich jest prowadzonych przez uczelnie z dwóch lub więcej krajów. Jedynym programem z USA w tej grupie, który uplasował się na 6. miejscu jest MIT:Slon.
Program Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego (ALK), jako jedyny polski reprezentant, zajął 62. miejsce (w zeszłym roku 51.). Jest to również jedyny program z Europy Środkowo-Wschodniej, który znalazł się w rankingu. Warto podkreślić, że program ALK regularnie pojawia się w zestawieniach “Financial Times” i innych prestiżowych rankingach.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, ranking 2024 nie przyniósł wielu zmian w porównaniu do poprzednich edycji, szczególnie tych w czasie i tuż po pandemii COVID-19. Absolwenci programów EMBA nadal cieszą się wysokimi zarobkami, z niewielkimi wzrostami w porównaniu do poprzedniego roku. Autorzy rankingu zauważają, że coraz więcej studentów pokrywa koszty studiów EMBA z własnych środków, a pracodawcy coraz rzadziej w pełni finansują te programy, co kiedyś było standardem dla rozwoju kadry i zatrzymania talentów w firmach. Wielu z absolwentów studiów EMBA zakłada start-upy i angażuje się w działalność nowych przedsiębiorstw i firm.
Pełne wyniki rankingu: https://rankings.ft.com/rankings/2963/emba-2024
Źródło: Financial Times