P&Q’s 2018 MBA Ranking, czyli sto najlepszych amerykańskich programów MBA według Poets and Quants -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

P&Q’s 2018 MBA Ranking, czyli sto najlepszych amerykańskich programów MBA według Poets and Quants

P&Q’s 2018 MBA Ranking, czyli sto najlepszych amerykańskich programów MBA według Poets and Quants

Już po raz dziewiąty serwis Poets and Quants opublikował ranking programów MBA. Ta niezwykła lista stu najlepszych MBA powstaje na podstawie wyniku ważonego będącego pochodną wyników osiągniętych przez uczelnie, a właściwie przez programy MBA, w rankingach następujących pięciu znanych tytułów prasowych: U.S. News & World Report, Forbes, Bloomberg Businessweek, Financial Times i The Economist. W tegorocznej edycji na 1. pozycji znalazły się ex aequo dwa programy MBA, pierwszy z nich jest organizowany przez Harvard Business School (w zeszłym roku 2. miejsce), a drugi to ubiegłoroczny zwycięzca prowadzony przez Wharton School of the University of Pennsylvania (1. miejsce w 2017r.). Czołówkę na podium uzupełnia Stanford GSB. W zestawieniu uwzględniono tylko amerykańskie programy MBA.

Metodologia rankingu

Jak wspominano na wstępie, podobnie jak w zeszłym roku, również w tym roku do przygotowania zestawienia wykorzystano ważone wyniki z pięciu najważniejszych rankingów studiów MBA opublikowanych przez: U.S. News & World Report, Forbes, Bloomberg Businessweek, Financial Times, i The Economist. Dzięki takiemu podejściu autorzy uwzględniają ogromną liczbę czynników zarówno o charakterze ilościowym, jak i jakościowym. W skład ostatecznej oceny wchodzą także: opinie pracodawców, absolwentów, dziekanów, wyniki egzaminów wstępnych na studia oraz statystyki dotyczące płac absolwentów programów MBA.

Wyniki rankingu 

W tegorocznej edycji rankingu najlepszych programów MBA ze Stanów Zjednoczonych Harvard Business School i Wharton School of the University of Pennsylvania zajęły ex aequo pierwsze miejsce, a na trzecim znalazł się Stanford GSB.

Jeśli przyjrzeć się zmianom pozycji w najnowszym zestawieniu, to w grupie pierwszych dwudziestu, a nawet pięćdziesięciu uczelni, można je określić jako kosmetyczne. Tylko nieliczne szkoły zaliczyły bardzo duże wzrosty lub spadki, na przykład szkoła biznesu Fox School of Business of Temple University spadła z 48, aż na 86. pozycję z powodu fałszowania danych na potrzeby różnych rankingów. To dość niechlubny przypadek, co zostało podkreślone przez autorów przygotowujących listę.

Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że w siedmiu z dotychczasowych dziewięciu rankingów, tj. od 2010 roku, Harvard Business School jest klasyfikowany na pierwszym miejscu (w 2014 roku wygrał Stanford, a Wharton w zeszłym roku).

Wnioski

Należy podkreślić, że wyniki zestawienia P&Q są bardzo stabilne, co najwyraźniej widać na przykładzie pierwszej 20-tki, chociaż jeśli chodzi o pierwszą 50-tkę, rotacja na miejscach jest również niezbyt duża. Wydaje się, że wyniki w całym rankingu są powtarzalne z roku na rok, a znaczące zmiany pozycji, o ile się zdarzają, są przede wszystkim efektem nieklasyfikowania programu w jednym ze składowych rankingów. Z tego względu wyniki zestawienia P&Q powinno się analizować pod kątem długoterminowych trendów. Obserwacja zmiany zajmowanego miejsca przez dany program w czasie pozwala ocenić m.in., na jakim etapie rozwoju jest program.

Warto również dodać, że dzięki metodologii przyjętej przez serwis Poets and Quants lista zapewnia kandydatom lepsze i szersze spojrzenie na szkołę, jej reputację, a także jej wartość, co może być przydatne dla zainteresowanych podjęciem studiów MBA.

Pełne wyniki rankingu dostępne tutaj: https://poetsandquants.com/2018/11/14/2018-mba-ranking/

Źródło: Poets&Quants


: 21 grudnia 2018 | : Rankingi