Jakie są najlepiej płatne stanowiska po studiach MBA? -> Artykuły -> executivemba.pl - Strona główna
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Jakie są najlepiej płatne stanowiska po studiach MBA?

Jakie są najlepiej płatne stanowiska po studiach MBA?

Jakub Leszczyński - 7 września 2023 : O studiach MBA

Wiele z najbardziej znanych i rozpoznawanych firm na świecie należą do największych rekruterów absolwentów MBA i oferują mega pensje po ukończeniu studiów MBA.
Średnia pensja absolwentów studiów MBA z renomowanych uczelni po trzech latach od ukończenia studiów wynosi w wielu przypadkach grubo ponad 200 000 USD rocznie. 

Studia MBA zapewniają wszechstronne zrozumienie każdego obszaru biznesu, od marketingu i księgowości po strategię i finanse, dzięki czemu ich absolwenci są dobrze przygotowani do kariery w różnych branżach i na różnych stanowiskach.

Absolwenci studiów MBA zarabiają sześciocyfrowe pensje w branży konsultingowej i zdobywają jedne z najlepiej płatnych stanowisk w branży technologicznej i najlepiej płatnych stanowisk finansowych.

Ale jakie są najlepiej płatne prace dla absolwentów MBA w różnych branżach?

Przedstawiamy 9 najlepiej płatnych stanowisk po ukończeniu studiów MBA

1. Konsultant ds. zarządzania

Nie jest zaskoczeniem, że konsultant ds. zarządzania znalazł się na tej liście. Rola ta daje absolwentom MBA ogromny potencjał zarobkowy. Firmy konsultingowe Wielkiej Trójki, McKinsey, Bain & Company i Boston Consulting Group (BCG), zatrudniają tysiące absolwentów MBA każdego roku. 

Średnie wynagrodzenie konsultantów MBA zaczyna się od około 200 000 USD, a potencjał zarobkowy tylko rośnie. Po 10 latach od ukończenia studiów MBA, starszy partner w firmie znanej firmie doradczej może spodziewać się zarobków na poziomie kilkuset tysięcy dolarów rocznie. 

Istnieją również możliwości pracy po MBA w szeregu mniejszych firm konsultingowych, z których wiele oferuje absolwentom MBA pensje początkowe w wysokości co najmniej 150 000 USD. 

2. Starszy kierownik projektu

Jeśli studia MBA czegoś uczą, to tego, jak zarządzać i kierować ludźmi w wielu projektach. Praca w zróżnicowanych zespołach nad projektami konsultingowymi w czasie rzeczywistym jest kluczową częścią edukacji MBA. 

Wielu absolwentów MBA obejmuje stanowiska starszych kierowników projektów w różnych branżach, od technologii po dobra konsumpcyjne. 

3. Starszy menedżer produktu

Starszy menedżer produktu będzie zarządzać wieloma produktami dla firmy lub pojedynczym produktem, który jest bardzo złożony, ryzykowny lub wrażliwy. Aby z powodzeniem pełnić tę rolę, trzeba być w stanie zarządzać wieloma osobami i zadaniami w różnych działach. 

Wynagrodzenie roczne, w zależności o kraju i firmy wacha się od 150 to 300 tys. dolarów rocznie. 

4. Kierownik ds. finansów

Jako kierownik ds. finansów absolwenci MBA mają za zadanie doradzać w zakresie strategii finansowej i pomagać w udoskonalaniu procesów decyzyjnych, aby zapewnić sukces finansowy firmy, bacznie obserwując bilans. 

Na tym stanowisku potrzebna jest szeroka wiedza finansowa, aby doradzać w zakresie inwestycji, oszczędności, emerytur i produktów ubezpieczeniowych - MBA zapewnia taką holistyczną edukację. 

Finanse są jedną z trzech najlepszych branż, do których trafiają MBA po ukończeniu studiów, a wielu MBA zostaje menedżerami finansowymi w branży, podczas gdy niektórzy pracują jako menedżerowie finansowi w firmach z innych sektorów. 

Mediana rocznego wynagrodzenia menedżera finansowego w USA wynosi około 100 tys. dolarów, jednak różni się ona znacznie w zależności od firmy. 

5. Bankier inwestycyjny

Praca jako bankier inwestycyjny pozwala wykorzystać wiele umiejętności zdobytych na studiach MBA. Te stanowiska wymagają twardych umiejętności finansowych, a także silnych umiejętności miękkich, aby komunikować się z wieloma interesariuszami. 

Osoby na tych stanowiskach doradzają firmom, instytucjom i rządom w zakresie osiągania ich celów finansowych oraz wdrażania długo- i krótkoterminowych planów finansowych. 

Wynagrodzenie roczne, w zależności o kraju i firmy wacha się od 150 to 350 tys. dolarów rocznie. 

6. Pracownik działu private equity

Osoby na tym stanowisku potrzebują wiedzy i umiejętności, aby znaleźć potencjalnych inwestorów, pomóc w inwestycjach, przeprowadzić due diligence klientów i doprowadzić transakcje do końca. 

Wynagrodzenie w zakresie 175-250 tys. USD rocznie. 

7. Dyrektor ds. technologii (CTO)

Obok finansów, branża technologiczna jest kolejną z trzech najlepszych branż, do których trafiają absolwenci MBA. Niezależnie od tego, czy absolwenci dołączają do startupu, MŚP czy międzynarodowej firmy, stanowisko dyrektora ds. technologii jest najlepszym stanowiskiem, do którego warto dążyć. 

Na tym stanowisku można wykorzystywać swoje umiejętności zdobyte na studiach MBA do ustalania wizji technicznej firmy, zarządzania zespołem technicznym lub nadzorowania rozwoju technologicznego. 

Tak wysokie stanowisko oznacza wysoką pensję po MBA. Roczne wynagrodzenie CTO różni się w zależności od wielkości firmy, lokalizacji i poziomu doświadczenia. Wynagrodzenie zaczyna się od ok. 200 tys. dolarów a dochodzi aż do ponad 500 tys. dolarów rocznie.

8. Kierownik ds. marketingu

Na najwyższym poziomie, kierownik ds. marketingu w zależności o lokalizacji oraz wielkości firmy może zarabiać od kilkudziesięciu do prawie stu dwudziestu tysięcy dolarów rocznie. Studia MBA dają osobom na tych stanowiskach szeroki kontekst strategiczny co wpływa na ich możliwości skutecznego wdrażania strategicznych projektów marketingowych. 

9. Starszy analityk danych

Oferty pracy dla absolwentów studiów MBA w dziedzinie nauki o danych przeżywają rozkwit w ostatnich czasach. 

Starszy analityk danych specjalizuje się w gromadzeniu danych, organizowaniu tych danych, a następnie analizowaniu ich w celu dokładnego raportowania swoich ustaleń, aby pomóc innym działom w podejmowaniu świadomych decyzji. Szeroka wiedza biznesowa jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie zawodowym w tej branży i na tych stanowiskach. 

W związku z tym, że Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że technologia, duże zbiory danych i analityka zdominują zawody przyszłości, proszę spodziewać się, że będzie to rola obsadzona przez talenty MBA w nadchodzących latach. 

Studia MBA dają bardzo szeroką wiedzę menedżerska oraz z zakresu działania przedsiębiorstw i biznesu. W artykule przestawiliśmy jedynie kilka przykładowych stanowisk dla absolwentów studiów MBA. Ukończenie studiów MBA pozwala również doskonale odnaleźć się w działach sprzedaży, zaopatrzenia, wsparcia klienta, zarządzania produkcją i wielu innych niezależnie od branży, w której działa przedsiębiorstwo. 

Źródło: businessbecause.com