Akredytacja EFMD Accredited (dawniej EPAS): wartość, cechy i różnice -> Artykuły -> executivemba.pl - Strona główna
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

Redaktor MBA Portal

Akredytacja EFMD Accredited (dawniej EPAS): wartość, cechy i różnice

Akredytacja EFMD Accredited (dawniej EPAS): wartość, cechy i różnice

Jakub Leszczyński - 26 czerwca 2024 : O studiach MBA

Akredytacja EFMD Accredited, wcześniej znana jako EPAS (EFMD Programme Accreditation System), jest jedną z najbardziej prestiżowych akredytacji przyznawanych programom akademickim w dziedzinie zarządzania i biznesu. Przyznawana przez European Foundation for Management Development (EFMD), ta akredytacja jest uznawana na całym świecie za znak jakości i doskonałości w edukacji menedżerskiej.

Historia i ewolucja

Akredytacja EFMD Accredited została wprowadzona w 1997 roku jako EPAS, aby oceniać i certyfikować indywidualne programy studiów w zakresie zarządzania i biznesu. W 2019 roku nazwa została zmieniona na EFMD Accredited, aby lepiej odzwierciedlać globalny zasięg i znaczenie tej akredytacji. EFMD Accredited koncentruje się na programach edukacyjnych oferowanych przez szkoły biznesowe, uniwersytety i inne instytucje edukacyjne, które spełniają wysokie standardy jakości.

Główne cechy EFMD Accredited

Kryteria oceny: Proces akredytacyjny EFMD Accredited jest bardzo rygorystyczny i obejmuje ocenę wielu aspektów programu akademickiego, takich jak jakość nauczania, program nauczania, wyniki studentów, badania naukowe, współpraca z biznesem oraz międzynarodowe perspektywy.

Proces akredytacji: Składa się z kilku etapów, począwszy od samooceny przeprowadzonej przez instytucję aplikującą, przez wizyty zespołu akredytacyjnego, aż po finalną decyzję. Ten proces trwa zazwyczaj od 12 do 18 miesięcy.

Uznanie międzynarodowe: EFMD Accredited jest uznawana na całym świecie jako znak najwyższej jakości edukacji menedżerskiej. Programy z tą akredytacją są często preferowane przez pracodawców, studentów i przedstawicieli środowiska akademickiego.

Ciągłe doskonalenie: Instytucje posiadające akredytację EFMD Accredited zobowiązane są do ciągłego doskonalenia swoich programów, co jest regularnie monitorowane przez EFMD. Akredytacja jest przyznawana na okres 3-5 lat, po czym wymagana jest ponowna ocena.

Porównanie z innymi akredytacjami

AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business):

  •  Zakres: Akredytacja AACSB jest najstarszą akredytacją w dziedzinie biznesu i zarządzania, koncentrującą się na całych instytucjach, a nie na indywidualnych programach.
  •  Kryteria: Obejmuje ocenę misji instytucji, zarządzania, zasobów, programów nauczania oraz wyników studentów.
  •  Globalny zasięg: AACSB ma również szeroki zasięg międzynarodowy, ale jest bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych.

AMBA (Association of MBAs):

  • Zakres: AMBA koncentruje się wyłącznie na programach MBA oraz pokrewnych, takich jak DBA (Doctor of Business Administration).
  • Kryteria: Ocenia jakość nauczania, program nauczania, osiągnięcia studentów i absolwentów, a także powiązania z przemysłem.
  • Specjalizacja: AMBA jest bardziej wyspecjalizowana w porównaniu do EFMD Accredited, która obejmuje szeroki zakres programów zarządzania.

EQUIS (EFMD Quality Improvement System):

  • Zakres: EQUIS, również przyznawana przez EFMD, ocenia całe instytucje zarządzania, a nie tylko poszczególne programy.
  • Kryteria: EQUIS koncentruje się na międzynarodowości, powiązaniach z przemysłem, badaniach naukowych oraz szeroko rozumianej jakości edukacji.
  • Komplementarność: Instytucje mogą posiadać zarówno akredytację EQUIS, jak i EFMD Accredited, co podkreśla ich zaangażowanie w jakość na różnych poziomach.

Uczelnie z akredytacją EFMD Accredited

Wśród programów MBA oferowanych przez uczelnie z Polski można znaleść dwa programy, które posiadają tą akredytację:

Executive MBA – Krakowska Szkoła Biznesu
Executive MBA – Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej

Wnioski

Akredytacja EFMD Accredited jest znaczącym wyróżnieniem dla programów zarządzania i biznesu na całym świecie. Oferuje ona kompleksową ocenę jakości edukacji, która obejmuje różnorodne aspekty programu akademickiego. W porównaniu z innymi akredytacjami, EFMD Accredited wyróżnia się skupieniem na indywidualnych programach, co pozwala na bardziej szczegółową ocenę i doskonalenie tych programów. Dzięki temu, studenci i pracodawcy mogą być pewni, że programy posiadające akredytację EFMD Accredited spełniają najwyższe standardy jakości i są przygotowane do sprostania wymaganiom współczesnego rynku pracy.