QS World Uniwersytet Ranking 2015/2016  -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

QS World Uniwersytet Ranking 2015/2016

QS World Uniwersytet Ranking 2015/2016

Najnowszy QS World Uniwersytet Ranking 2015/2016 obejmuje zestawienie 800 najlepszych uczelni wyższych na całym świecie. Na potrzeby tegorocznej edycji rankingu wykorzystano opinie prawie 76800 pracowników naukowych oraz wyniki ponad 44200 sondaży przeprowadzonych wśród pracodawców.

Wśród 800 najlepszych uczelni zestawienia znalazło się 6 uczelni wyższych z Polski. Oprócz uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego pozostałe szkoły zostały sklasyfikowane w ostatniej setki zestawienia.

Ranking zdominowany jest przez uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dziesiątce jest ich 5. Pozostałe 4 to uniwersytety z Wielkiej Brytanii oraz 1 uczelnia ze Szwajcarii. Pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni wg. QS World Uniwersytet Ranking prezentuje się następująco:

Miejsce 1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Miejsce 2. Harvard University
Miejsce 3. University of Cambridge
Miejsce 4. Stanford University
Miejsce 5. California Institute of Technology (Caltech)
Miejsce 6. University of Oxford
Miejsce 7. UCL (University College London)
Miejsce 8. Imperial College London
Miejsce 9. ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology
Miejsce 10. University of Chicago

Wśród stu najlepszych szkół wyższych uplasowało się m.in. 30 uniwersytetów ze Stanów Zjednoczonych, 18 szkół z Wielkiej Brytanii, 7 z Australii, 5 z Holandii, 5 z Japonii, 4 z Niemiec, tyle samo z Kanady, Szwajcarii i Chin oraz Hong Kongu.

Polskie uczelnie zajmują dość dalekie miejsca. Uniwersytet Warszawski uplasował się na 344. miejscu. Kolejną polska szkołą w zestawieniu był Uniwersytet Jagielloński, miejsce 411 do 420 ex-aequo z kilkoma innymi uczelnia. W rankingu QS znalazły się jeszcze: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Ranking QS World Uniwersytet Ranking jest największym badaniem uczelni wyższych w przekroju światowym. Do oceny szkół wykorzystywanych jest 6 wskaźników. 4 z nich bazują na twardych kalkulacjach natomiast 2 pozostałe angażują do badania pracowników naukowych uczelni oraz pracodawców biorąc pod uwagę ich opinie o instytucjach naukowych. Ranking skupia się na badaniu sfery badań naukowych uczelni, strony dydaktycznej, możliwości zatrudnienia absolwentów jak również umiędzynarodowienia.

Największa część oceny, która w ostatecznym wyniku ma 40% udziału to opinia pracowników naukowych. Wykładowcy proszeni są o wypełnienie ankiety, w której znajdują się pytania dotyczące poziomu prowadzonych na uczelniach badań naukowych. W ankiecie należy m.in. wskazać te instytuty, które zdaniem badanych reprezentują najwyższy poziom prac jeśli chodzi o dziedzinę naukową każdego z ankietowanych. Aby zadbać o to by opinie były jak najbardziej wyważone nie zaleca się głosowania na uczelnię, w której się pracuje.

Inna dość znacząca część oceny (10%) to opinie pracodawców, które mają przedstawić uniwersytety w świetle szans ich absolwentów na rynku pracy.

Kolejnym elementem oceny jest „wskaźnik cytowań” (20%) biorący pod uwagę ilość odniesień do prac naukowych powstałych w ramach badań prowadzonych na danej uczelni znajdujących się w innych artykułach i publikacjach, by sprawdzić ich zasięg oraz wagę.

Poza tym ocena bierze pod uwagę stosunek liczby wykładowców do studentów (20%), procent studentów zagranicznych (5%) oraz wykładowców z zagranicy (5%).

Do zapoznania się z pełnymi wynikami QS World University Rankings zapraszamy na stronę…


: 19 października 2015 | : rankingi