Ranking Szkół Biznesu w Europie Financial Times 2015 -> Blog -> executivemba.pl - Strona główna

Archiwum

Ranking Szkół Biznesu w Europie Financial Times 2015

Ranking Szkół Biznesu w Europie Financial Times 2015

Ukazały się wyniki corocznego rankingu najlepszych szkół biznesu w Europie publikowanego przez dziennik Financial Times. Najlepszą uczelnią według twórców edycji 2015 zestawienia jest London Business School. Tuż za nią na miejscach drugim i trzecim uplasowały się odpowiednio  HEC Paris oraz INSEAD obie z Francji.

Wyniki rankingu

W dwunastej odsłonie rankingu znalazło się 85 najlepszych szkół biznesu, wśród których nie zabrakło dwóch uczelni z Polski. Pierwszą z nich na miejscu 45. jest Akademia Leona Koźmińskiego. Jest to najwyższe miejsce spośród szkół z Europy środkowo-wschodniej. Kolejną w rankingu szkołą z tej części Europy jest węgierski Corvinus University na miejscu 79. Natomiast na miejscu 82. uplasowała się druga polska uczelnia a mianowicie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Czołówkę rankingu zdominowały szkoły z Europy zachodniej. W pierwszej dziesiątce oprócz uczelni w Anglii i Francji znalazły się trzy uczelnie z Hiszpanii, dwie ze Szwajcarii oraz jedna w Włoch. Najlepsze szkoły biznesu według Financial Times to w rym roku:

1.  London Business School (Wielka Brytania)
2.  HEC Paris (Francja)
3.  INSEAD (Francja)
4.  University of St Gallen (Szwajcaria)
5.  IE Business School (Hiszpania)
6.  ESADE Business School (Hiszpania)
7.  Università Bocconi (Włochy)
8.  IESE Business School (Hiszpania)
9.  IMD (Szwajcaria)
10. University of Oxford: Saïd (Wielka Brytania)

W stosunku do zeszłorocznej edycji na podium zaszła tylko jedna zmiana. Z trzeciego miejsca spadła IE Business School kończąc na pozycji piątej i ustępując miejsca INSEAD, która wspięła się dwa stopnie do góry. Na pierwszym i drugim miejscu niezmiennie pozostały London Business School oraz HEC Paris. Patrząc na całe zestawienie uwagę zwracają świetne pozycje uczelni z Wielkiej Brytanii. Duży awans w rankingu zanotowały University of Bradford School of Management i University of Edinburgh Business School. Obie brytyjskie szkoły poprawiły swoje lokaty o 16 miejsc zajmując odpowiednio 42. i 55. pozycję. Znaczny skok w rankingu zanotowała również Judge Business School na University of Cambridge poprawiając się o 15 pozycji w stosunku do poprzedniego roku i zajmując w tej edycji 14. miejsce.

Metodologia rankingu

Każda z uczelni aby mogły zostać wzięta pod uwagę w rankingu Financial Times musi posiadać chociaż jedną z akredytacji AACSB bądź EQUIS. Wymagany jest również odpowiedni staż oferowanych programów. Minimum to program prowadzony od 4 lat oraz absolwenci pierwszego roku studiów na co najmniej 3 lata przed opublikowaniem zestawienia. O pozycjach w głównym rankingu decydują miejsca zajęte w pozostałych zestawieniach Financial Times, m.in. tych dotyczących studiów Executive MBA, tradycyjnych MBA oraz magisterskich studiów na kierunku zarządzanie. Punktacja w każdej z powyższych klasyfikacji to 25% wagi noty uzyskanej przez szkołę w ogólnym zestawieniu. Mniejszą wagę mają oceny uzyskane w rankingach otwartych i specjalizacyjnych kierunków kształcenia menedżerskiego, każda to 12,5 % w końcowej nocie.

Uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej

W rankingu znalazło się niewiele szkół z Europy środkowo-wschodniej. Oprócz dwóch uczelni z naszego kraju i wspomnianego już uniwersytetu na Węgrzech w zestawieniu pojawił się jedynie University of Economics z Pragi na miejscu 81., czyli jedno oczko przez warszawską SGH. Nieliczna obecność szkół z tej części Europy w rankingu pokazuje, że uczelniom tym ciężko jest jeszcze konkurować z największymi graczami na europejskim rynku edukacji menedżerskiej. Aby zdobywać wysokie noty w zestawieniu należy wykazywać aktywności i gromadzić  osiągniecia, które zwykle wymagają budżetów nieosiągalnych na ten czas dla szkół z naszego zakątku kontynentu. To co łączy szkoły z czołówki zestawienia to dość duże rozmiary i liczba studentów przekraczająca często 10000. Większe możliwości finasowania sprawią, że uczelnie te mogą skutecznie wspierać studentów zapewniając im dobre warunki nauczania oraz absolwentów oferując im wsparcie na rynku pracy głównie dzięki działalności dobrze rozwiniętych biur karier. Szkoły te mogą również wchodzić we współpracę z innymi placówkami naukowymi i biznesowymi oraz zawiązywać alianse wysoko punktowane przez twórców rankingu. Mimo że nieliczna to stała obecność polskich uczelni w rankingu wskazuje na duże ambicje szkół na rodzimym rynku szkół biznesu, chęć rozwoju oraz ciągłego doskonalenia własnej oferty edukacyjnej.

Z pełnymi wynikami rankingu Financial Times najlepszych szkół biznesu w Europie można zapoznać się na stronie:

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2015


: 21 grudnia 2015 | : rankingi