Jak wybór właściwych studiów MBA wpływa na karierę kobiet menadżerów? -> Artykuły -> executivemba.pl - Strona główna
no logo

Prof. Barbara Stöttinger

Dziekan WU Executive Academy

Jak wybór właściwych studiów MBA wpływa na karierę kobiet menadżerów?

Prof. Barbara Stöttinger - 8 kwietnia 2016 : dla kandydatów

Statystyki pokazują, że firmy osiągające najlepsze wyniki finansowe zatrudniają największą liczbę kobiet w roli liderów. Jednak wciąż zdarza się, że kobiety pozostają w tyle za swoimi kolegami zarówno pod względem stanowisk, jak i zarobków. Studia przygotowujące do pracy na stanowiskach zarządzających mogą pomóc rozwiązać ten problem. Wprawdzie MBA nie zagwarantuje otwartych drzwi do objęcia najwyższych stanowisk, ale daje kobietom możliwość inwestowania w siebie, w karierę i przyszłość oraz pokonywania kolejnych szczebli do sukcesu.

Przedstawiam 5 najważniejszych benefitów jakie niesie ze sobą MBA, zwłaszcza dla kobiet.

1.  Globalna sieć kontaktów

Wśród studentek MBA najbardziej wartościowym doświadczeniem jest budowanie międzynarodowych i silnych relacji z innymi liderami. Wiele z nich szczególnie docenia zawierane przyjaźnie i profesjonalną sieć kontaktów, która zapewnia wsparcie nawet długo po zakończeniu studiów. Bardzo często studenci MBA decydują się na wspólne założenie firm, zatrudnienie swoich kolegów czy polecenie ich swoim partnerom biznesowym, ponieważ dobrze znają ich zalety i wady.

2. Doświadczenie biznesowe i wymiana dobrych praktyk

Właściwy program MBA pomaga zdobyć nie tylko analityczną, pomagającą w podejmowaniu decyzji wiedzę, ale także zestaw umiejętności miękkich. Każdy student wnosi różne cechy i doświadczenia, dzięki czemu zajęcia są ciekawe oraz uczą różnorodności w praktykach zarządzania. Daje to szansę na wymianę doświadczeń z osobami, które radzą sobie z podobnymi sytuacjami i odnoszą sukcesy w trudnych środowiskach biznesowych. Kobiety mogą lepiej poznać swoje kompetencje oraz zdobyć umiejętność dostrzegania szans i możliwości w biznesie.

3. Dodatkowa dawka pewności siebie

Zdrowa doza pewności siebie jest bardzo ważna w pracy menadżera. MBA uczy między innymi jak przekonywać innych, bronić swojego zdania i nie poddawać się. Dzięki temu pewność siebie znacznie wzrasta. W końcu dyskusje i wspólna nauka nie polegają tylko na zdobywaniu tak zwanego know-how, ale też definiowaniu swojej pozycji jako lidera i otwartości na kolejne wyzwania. Ponadto dyplom MBA zdobyty na renomowanej, międzynarodowej uczelni jest dla menadżera potwierdzeniem jego determinacji, a z punktu widzenia osoby rekrutującej pokazuje chęć do nauki i rozwoju. Aplikując na wyższe menadżerskie stanowiska dyplom MBA oznacza przewagę nad innymi konkurentami. 

4. Zmiana perspektywy

Czasem, aby być gotowym na nowe wyzwania i duże zmiany w karierze wystarczy spojrzeć na sprawy z innej strony i właśnie to w MBA doceniają studenci. Program wyostrza umiejętność dostrzegania szans, poszerza horyzonty i uczy pewności siebie. Nowy sposób myślenia często wpływa na wszystkie aspekty życia. MBA zmusza menadżerów do poszerzenia horyzontów. Dzięki temu, że studenci są w ciągłym kontakcie z osobami, które nie boją się marzyć i dążą do dalszych, coraz większych sukcesów, jest to doświadczenie zmieniające perspektywę. Bardzo często na początku są to małe zmiany, ale po jakimś czasie punkt widzenia staje się całkowicie inny.

5. Strategiczny rozwój kariery

Dobre szkoły biznesu oprócz dostarczania najświeższej wiedzy z dziedziny zarządzania i innowacyjnych praktyk oferują doradztwo w zakresie wsparcia kariery. Wielu studentów wykorzystuje ten czas na opracowania strategii swojej kariery. Kobiety szczególnie doceniają osobiste szkolenia z ekspertami, analizę CV i indywidualne konsultacje, ponieważ mogą wtedy wykorzystać wiedzę nabytą w trakcie programu przy podejmowaniu decyzji dotyczących ścieżki kariery.